Folkemødet: Pengetanke med purpose: Hvordan værner vi om erhvervslivet?

17. juni 2022 kl. 14:00-15.00

Falck og Lundbeck er eksempler på store danske virksomheder, som mange kender navnene på – og har en mening om. Vi tænker dog sjældent over, hvem ejerne er, og hvordan de bliver ejet. Vi ved godt, de er der – vi ved bare ikke, hvem de er. Ejerne.

Lundbeckfonden Folkemøde 2021

Hvad betyder ejerskabet for den måde, virksomhederne opfører sig på? Hvad sker der, når virksomheden har forskellige typer af ejere? Og kan vi gennem ejerskaber skabe mere ansvarlige og bæredygtige virksomheder – og derigennem skabe en bedre fremtid for de næste generationer?

Det får vi nogle bud på. Mette Walsted Vestergaard fører os sikkert gennem samtalen. Vi får også besøg af Peter Mogensen, bl.a. kendt fra TV2’s Tirsdagsanalyse. Han er klar med en dugfrisk analyse af, hvad et langsigtet ejerskab betyder for virksomheder og samfund.

Find os her: Kæmpestrandens Debattelt.

Om Folkemødet 2022

Information

Lokation
Kæmpestrandens Debattelt
Dato og tidspunkt
17. juni 2022 - Kl. 14.00-15.00.

Kontakt

Margrethe

Director of Public Affairs & Signature Projects

Mobil

+45 2855 5729